Ochrona ekranu smartfona to konieczność, do której już nikogo nie trzeba obecnie przekonywać. Jednak dostępność różnych rozwiązań na rynku może przyprawiać o zawrót głowy. Załóżmy, że przeszliśmy pierwszy etap wyboru i zdecydowaliśmy się na szkło hartowane. Bezpieczeństwo naszego smartfona było dla nas priorytetem. Co dalej? Na co zwrócić uwagę przy wyborze szkła hartowanego i dlaczego nie warto decydować się na najtańsze rozwiązania? 

Wybierając szkło hartowane musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na twardość szkła. To ona wpływa najmocniej na jego wytrzymałość, a ostatecznie także na stopień ochrony ekranu smartfona przed zarysowaniem czy pęknięciem podczas upadku.

Twardość szkła można zmierzyć w dwóch skalach – ołówkowej oraz Mosha. Ta pierwsza to 9-stopniowa skala twardości ołówków. W tej skali niemal wszystkie szkła wypadają identycznie – mają maksymalną twardość 9H. Dopiero skala Mosha daje bardziej wiarygodne wyniki i wskazuje rzeczywistą twardość materiału. Im wyższy stopień, tym oczywiście lepsza wytrzymałość. Maksymalna wartość w tej skali równa 10 odpowiada twardości diamentu. I tak wystarczy porównać szkła MyScreen Protection z serii Diamond Glass ze standardowymi szkłami hartowanymi, dostępnymi na rynku. Te pierwsze charakteryzują się twardością na poziomie 7-8 MOHS, te drugie 3-5 MOHS. Jak widać – różnica jest znacząca.  

Kolejna kwestia to stosowane powłoki. Przykładowo MyScreen Protection wykorzystuje w swoich szkłach takie technologie, jak powłoka oleofobowa czy też anti-shutter. Powłoka oleofobowa ułatwia utrzymanie ekranu w czystości, co mocno wpływa na estetykę urządzenia. Powłoka anti-shutter  sprawia natomiast, że w przypadku pęknięcia szkło kruszy się na setki drobnych kawałeczków, zabezpieczając nasze ręce przed zranieniem, a ekran przed zarysowaniem. Ogromne znaczenie ma również warstwa klejowa. Zastosowanie złej jakości kleju może powodować powstawanie bąbli przy montażu, nie wspominając już o śladach na ekranie naszego smartfona.

Na koniec, warto też sprawdzić elastyczność wybranego przez nas szkła hartowanego. Specjalny sposób hartowania zwiększa elastyczność sprawiając, że szkło jest łatwiejsze w montażu, ale przede wszystkim – bardziej żywotne.

Pamiętajmy, że jakość naszego wyboru wpłynie mocno na jakość ochrony sprzętu, wartego czasem nawet kilka tysięcy złotych. Wybierajmy więc mądrze.