Smartfon to jedno z tych urządzeń, z którym się praktycznie nie rozstajemy. A co za tym idzie, każdego dnia jest on mocno narażony na upadek, zniszczenie czy zarysowanie. Z pewnością nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważna jest ochrona sprzętu, kosztującego niekiedy kilka tysięcy złotych. Pytanie jednak, które rozwiązanie wybrać? Szkło hartowane czy szkło hybrydowe? Który sposób jest najskuteczniejszy, by ochronić telefon? A może wystarczy folia ochronna? Jakie są różnice i które rozwiązanie zapewni najlepszą ochronę przed zbiciem ekranu?

 

Folia ochronna to jedna z najtańszych opcji ochrony ekranu smartfona. Jest cienka, mało widoczna, co sprawia, że wygląda bardzo estetycznie. Niestety ma też swoją ciemną stronę – relatywnie mniejszą wytrzymałość w stosunku do innych rozwiązań ochronnych, jak szkło hartowane czy szkło hybrydowe. Jak to wygląda w praktyce? Z pewnością ochroni ekran przed zabrudzeniem czy zarysowaniem, jednak już w momencie upadku zabezpieczenie jest praktycznie zerowe. To idealne rozwiązanie dla osób, którym telefon nigdy nie wypadł z ręki.

Szkło hartowane stanowi zdecydowanie lepszą ochronę w porównaniu z folią, jednak już na pierwszy rzut oka jest mniej estetyczne. Głównie dlatego, że sam materiał jest grubszy, twardszy (przez co zdecydowanie mniej elastyczny) i bardziej widoczny na ekranie smartfona. Ma jednak sporo zalet – jest łatwiejsze w montażu, można je wielokrotnie zdejmować i zakładać, bez obawy, że pod szkłem zrobią się bąble. Ale co najważniejsze – bardzo skutecznie chroni nasz ekran przed zbiciem w przypadku upadku na twardą powierzchnię. Oczywiście wybierając szkło hartowane warto zwrócić uwagę na jakość produktu, bo nie każde szkło będzie zachowywało się tak samo. Jeśli bezpieczeństwo naszego smartfona jest dla nas priorytetem, będzie to z pewnością idealny wybór.

Najnowszym rozwiązaniem na rynku jest natomiast szkło hybrydowe. Można powiedzieć, że jest ono połączeniem grubości i elastyczności folii ochronnej z wysoką twardością i wytrzymałością szkła hartowanego. Szkło hybrydowe jest cienkie i mało widoczne na smartfonie, a przy tym łatwe w montażu i bardzo wytrzymałe. Ma nieco większą podatność na zarysowania niż szkło hartowane i nieznacznie mniejszą wytrzymałość. Idealne dla osób, którym zależy zarówno na bezpieczeństwie, jak i estetyce.